Pomůcky
Při ježdění se se svým koněm dorozumíváte rukama, stehny a vahou těla-a samozřejmě také hlasem. Někdy potřebujete ještě bičík nebo ostruhy. To všechno se nyzývá pomůcky. Postupem času se naučíte pomůcky navzájem přesně slaďovat.
Co pozvedne náladu
Když si kůň a jezdec dobře rozumějí, tvoří i při jízdě harmonický pár. Spokojený kůň je mnohem uvolněnější a mnohem snáze se podřídí vůlí svého jezdce než kůň úzkostlivý nebo nespokojený. Proto je velice důležité, aby ste pomůcky navzájem přesně sladili.
Co je dobré vědět
Přirozené pomůcky
o pomůcky otěží
o pomůcky sedem
o pomůcky váhou těla
o hlas
Mechanické pomůcky
o pomocná otěž
Umělé pomůcky
o drezurní bičík
o skokový bičík
o ostruhy
o bič
(pro práci ze země)
Drezurním bičíkem můžete podpořit hlavně pomůcky sedem, když koně klepnete přes boky. K tomu není potřeba, aby jezdec změnil držení těla, neboť drezurní bičík je dostatečně dlouhý. Používá se mimochodem také při jízdě v dámském sedle.
Pozor!
Jak mluvit s koněm
Hlas je důležitá pomůcka, která se bohužel při klasickém stylu jízdy velmi zanedbává. Náš hlas je důležitý nejen při výchově hříběte a při práci ze země, měli bychom jej používat častěji i při jízdě. Přitom záleží především na tónu hlasu. Když mluvíte hlubokým hlasem a pomalu, působí to uklidňujícím dojmem: když chcete koně pobídnout, musíte na něho mluvit krátce a povzbudivým tónem: když ho hubujete, hubujte ho dostatečně nahlas. Kůň je schopný si zapamatovat několik tuctů slov. Vyplatí se tedy při práci s ním skutečně používat řeč!